Spacery po Gdansku

Monciak i okolice – Czyli rozpoczynamy wędrówki po Sopocie

Tak mówią o Sopocie zarówno turyści, jak i mieszkańcy sąsiednich miast: Gdańska i Gdyni. Także i my zawitaliśmy do Sopotu. Kilka najbliższych spacerów poświęcimy właśnie naszemu ulubionemu kurortowi. Będziemy chadzać Monciakiem, zajrzymy też w głąb sopockich uliczek, gdzie poza sezonem spotkać można głównie starszych jego mieszkańców, wyprowadzających na spacer czworonożnych ulubieńców. Zobaczymy Sopot jeszcze przed sezonem, gdy jest cichy i senny. Przespacerujemy się nim zanim zmieni skórę i stanie się hałaśliwą letnią stolicą naszego kraju.
- Życie w Sopocie nabrało tempa po roku 1871, gdy przez miasto zaczęła przebiegać linia kolejowa z Gdańska do Koszalina – opowiada Piotr Mazurek, nasz przewodnik. – Mniej więcej od tego czasu liczba odwiedzających kurort systematycznie zaczęła rosnąć.
Zapraszamy więc na pierwszy sopocki spacer, na który możemy się wybrać niezależnie od pory dnia. Wiadomo, że Sopot i tak nas urzeknie.
Marcin Tymiński

1. Hotel de Sopot
W kamienicy stojącej tuż obok wejścia na Monciak i sąsiadującej ze słynnym Złotym Ulem niegdyś mieścił się Hotel de Sopot. – W jego ogródku lubiła przesiadywać Jadwiga Łuszczewska – opowiada nasz przewodnik.
To najbardziej “gdański” akcent naszego spaceru. Łuszczewska, zwana Deotymą, żywiła miłość do wszystkiego co dawne i najbardziej zachwycił ją właśnie stary Gdańsk. Z tej miłości i egzaltacji zrodziła się powieść “Panienka z Okienka”.

2. Muzeum Kaszubsko-Pomorskie
W kamienicy przy Boh. Monte Cassino 28 przez rok działało Muzeum Kaszubsko-Pomorskie. Otwarto je 1 lipca 1913 roku, zamknięto po wybuchu I wojny światowej. – Założycielem muzeum był Aleksander Majkowski, pisarz, wydawca i redaktor pisma “Gryf” – mówi Piotr Mazurek, gdy stoimy przed kamienicą, w której dziś na parterze mieści się sklep spożywczy.

3. Przedwojenna siedziba filii Gminy Polskiej Związku Polaków
Budynek, w którym przed wojną znajdowała się siedziba Gminy Polskiej Związku Polaków, znajdziemy przy ul. Kościuszki 6. – W latach 30. ub. wieku około 25 proc. mieszkańców Sopotu deklarowało się jako Polacy – tłumaczy nasz przewodnik.
Dziś w tej kamienicy znajdziemy salon telefonii komórkowej, kantor, pralnię i fryzjera.

4. Dwór Francuski
Dziś groźne żółte tablice informują, że to teren wojskowy. Zmilitaryzowany budynek to Dwór Francuski, który od kościoła św. Jerzego oddziela jedynie niewielki placyk. – To właśnie w tym miejscu zatrzymał się w 1733 roku nasz król Stanisław Leszczyński – opowiada Piotr Mazurek.

5. Ulica Chmielewskiego
W ulicę Alfonsa Chmielewskiego, działacza polonijnego i założyciela Polskiego Banku Ludowego, skręcamy w lewo, zaraz za restauracją serwującą amerykańskie kurczaki. Sama uliczka nazwana imieniem naszego bohatera cieszy oko charakterystycznymi wieżyczkami, werandami i przytulonymi do kamienic ogródkami.
Z przewodnikiem PTTK, Piotrem Mazurkiem będziemy się teraz spotykać na spacerach w Sopocie.