Spacery po Gdansku

Gdyby to był Paryż – przechadzka wzdłuż Raduni

Spacerując wzdłuż kanału Raduni miejscami możemy poczuć się jak w Paryżu, tzn. poczulibyśmy się gdyby stojące nad rzeką kamienice odzyskały swój dawny blask, na nadbrzeżu stały ogródki, a w okuł rozbrzmiewał gwar przechodniów.
Na razie okolice Raduni począwszy od kościoła Menonitów do zrekonstruowanego mostu na Zaroślaku mozolnie odzyskują atrakcyjny wygląd.
Kanał Raduni około 1338 roku wytyczyli Krzyżacy. Przepływając przez miasto dostarczał nie tylko wody, lecz energii m.in. dla Wielkiego Młyna.
Dziś wody w kanału giną nagle w okolicach Huciska.
- Gdybyśmy mogli przepłynąć Radunią kajakiem znikając pod budynkiem dawnego Żaka, wypłynęlibyśmy nieopodal Domu Opatów Pelplińskich – opowiada Piotr Mazurek, gdański przewodnik i znawca dziejów.
Przed wojną wałem kanału biegła jedna z atrakcyjniejszych miejskich tras turystycznych.
Spacerując wzdłuż Raduni warto na dłużej zatrzymać się przy zrekonstruowanym moście na Zaroślaku. Znajdziemy tam odkopane w czasie remontu mostu stare komory służące niegdyś jako magazyny.

1. Dom Opatów Pelplińskich
Stoi tuż przy samym kanale Raduni przy ul. Elżbietańskiej. To budowla typowa dla późnego renesansu niderlandzkiego. Dom powstał na zamówienie zakonu cystersów pelplińskich. Aż do czasów kasacji zakonu w roku 1823 pełnił funkcję zajazdu. Rozpoczynając wycieczkę od tego miejsca warto zajrzeć do środka, by zobaczyć ciekawe elementy bogato zdobionej sieni.

2. Mostek na kanale
Zrekonstruowany na 1000-lecie Gdańska według przedwojennej dokumentacji niewielki mostek w pobliżu Targu Rakowego przed wojną był jednym z ulubionych miejsc, gdzie spotykali się gdańszczanie. Tak przynajmniej twierdzą przedwojenne przewodniki po mieście. Stojąc plecami do Targu Rakowego zobaczymy rozpędzone samochody na ul. Wały Jagiellońskie. Przed wojną widok na ulice zasłaniałyby nam kamienice.

3. Stacja transformatorowa
W okolicy wejścia do budynku Poczty Polskiej na Targu Rakowym znajdziemy resztki strych szyn. Doprowadzą nas do starej transformatorowej służącej do zasilania przedwojennych tramwajów. Zasilanie w energię elektryczną w przedwojennym Gdańsku 120 V prądu stałego.

4. Kościół Menonitów
Idąc w górę kanału natkniemy się na kościół Menonitów stojący u podnóża ul. Biskupiej. Ocalał mimo zawieruchy II wojny światowej. Świątynia powstała w latach 1817 – 1819. Dziś kościół należy do Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego.
Menonici przybyli do Gdańska w XVI wieku z Niderlandów. Głównie ich skupisko znajdowało się nad kanałem Raduni w rejonie Starych Szkotów i przy Długich Ogrodach.

5. Kościół Chrystusa Zbawiciela
Zobaczmy raczej jego resztki. Do czasów dzisiejszych zachował się jedynie kawałek wieży, w którym dziś mieści się sklep. Na jego fundamentach po wojnie powstał supermarket. Kościół znajdował się w tym miejscu od XV wieku.