Spacery po Gdansku

Gdańsk-express – Z Piotrem Mazurkiem zabieramy na spacer tych, co maja godzinę!

Gdańsk jest miastem wycieczek, podróżnych i… przesiadek. Z plecakami, tobołami siedzą tłumy na gdańskim dworcu i czekają na pociąg. Grupa młodych ludzi właśnie wypatruje expressu do Warszawy. Przyjechali gdzieś od strony Białogardu. Mają dwie godziny. Co tu robić? – nudzą się. Gdańska nie znają. A tymczasem wystarczy zaledwie godzina, by zobaczyć całe miasto! Bo miejsce skąd rozciąga się najpiękniejsza panorama jest (niedaleko dworca PKS), na Gradowej Górze. Góra obsypana makami, wystarczy pójść kilkaset metrów na lewo od słynnego krzyża na jej szczycie. Trzeba się nieco natrudzić, by wdrapać się wysoko po zielonej skarpie. Ale naprawdę warto. O cudowności widoku świadczy chociażby fakt, że na tle tej właśnie panoramy dał się uwiecznić swego czasu malarzom sam Napoleon! Podobnie urokliwym miejscem, skąd widać cały Gdańsk, jest nieco oddalona od dworca. Biskupia Górka. Przed wojną na tych zielonych skarpach stały eleganckie kawiarnie. Ludzie siadali, zamawiali kawę, lody, po czym gapili się godzinami na miasto…
Jeśli wystarczy czasu, warto zobaczyć symbol Gdańska – pomnik Poległych Stoczniowców. Monument postawiono w kilka miesięcy po słynnym strajku w 1980 roku. Upamiętnia robotników zastrzelonych podczas demonstracji w grudniu 1970 roku. Stoi 30 metrów od miejsca, gdzie zabito trzech pierwszych demonstrantów. Tuż obok kolebka “Solidarności” – Stocznia Gdańska.

1. Most malarzy (ul. Stara Stocznia)
W XIX wieku było to ulubione miejsce artystów. Tu ustawiali sztalugi, l malowali jeden z najpiękniejszych widoków na Długie Pobrzeże.

2. Ulica Mariacka
Chyba najpiękniejsza ze wszystkich. Baśniowy świat przedproży! Co charakterystyczne, gdy padał deszcz, woda spływająca rynnami odprowadzana była na ulicę przez tak zwane rzygacze, którym dano głowy kamiennych smoków. Konia z rzędem temu, kto odnajdzie dwa identyczne!

3. Ulica Długa i Długi Targ
Oczywiście warto przemierzyć calutka. Jeśli jednak czas nas goni, najlepiej podziwiać ją od strony Zielonej Bramy. Widać przepiękne kamieniczki na Długim Targu, ale jest tu też punkt czarodziejski, bo stojąc w jednym miejscu, możemy za jednym zamachem, zobaczyć aż trzy postaci Neptuna! Musimy ustawić się tylko przodem do Bramy Złotej, tak, by po prawej mieć ulicę Kuśnierską. l tak: jego główna postać tkwi w fontannie. To najstarszy świecki pomnik Gdańska. Drugi Neptun widnieje po lewej stronie, na kamieniczce przy ulicy Długi Targ 2, na samym szczycie. Trzeci jest na szczycie kamienicy przy ulicy Chlebnickiej.

4. Most Zielony
Stąd najlepiej widać Motławę i nadmotławskie kamieniczki. Znakomite miejsce do zdjęć!